pátek, 27. července 2012

V září a říjnu uspořádal FOKUS Vysočina již tradiční destigmatizační kampaň Týdny pro duševní zdraví ve městech, kde má svá střediska – v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově, Chotěboři a Hlinsku. A protože letos zároveň oslavil 20 let své existence, připravil v prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina výstavu, která prezentovala jeho dvacetiletou historii a zároveň představila současné poskytované služby prostřednictvím černobílé fotografie, která je více expresivní než slovní popis a dokáže vyvolat v lidech silný zážitek.

Reportáže ze středisek:

Havlíčkův Brod

Letošní Týdny jsme zahájili v sídle střediska, kde jsme zájemcům ukázali nově přestěhovanou rukodělnou dílnu, která zde působí od letošního září. Doufáme, že si lidé dílnu a její výrobky v centru Havlíčkova Brodu nyní snáze najdou. V kulturním sále psychiatrické léčebny jsme společně s divadelním spolkem Chátra uvedli při příležitosti výročí Divadla Járy Cimrmana hru Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Snad můžeme říci, že divadlo nebylo jen příjemnou podívanou, ale bylo skutečným příspěvkem k duševnímu zdraví pro všechny zúčastněné. Pro klientky FOKUSu byla určena „zkrášlovací“ akce „Proměna je život“, seznámili se s novými trendy v kosmetice a kadeřnictví. Mnohdy je tato výjimečná akce pro lidi s duševním onemocněním „oknem“ do jiného světa, ať už z důvodu nemoci či financí. Hlavní „hvězdou“ byla skupina Jablkoň, jejíž koncert Týdny pro duševní zdraví v Havlíčkově Brodě zakončil. Na všech akcích jsme také prezentovali práci a výrobky chráněné dílny rukodělné, která své výrobky úspěšně prodávala v prostorách Krajské knihovny Vysočiny. Celými Týdny se prolínaly přednášky pro studenty o problematice duševního zdraví a o dobrovolnictví. Pracovnice třech středisek společně prezentovaly zmíněnou problematiku více než dvěma stovkám studentů středních škol a VOŠ v regionu.

 

Chotěboř

Program Týdnů střediska Chotěboř byl pohádkově laděný. Slavnostní zahájení proběhlo v zasedací místnosti Městského úřadu Chotěboř a zúčastnila se ho i starostka města paní Eliška Pavlíková. Bylo spojené s prodejní výstavou výrobků, velmi úspěšný byl prodej výrobků chráněné dílny šicí. Tradičně jsme připravili program pro studenty středních škol - promítání filmu Bastardi II. a besedy na středních školách zaměřené na problematiku osob s duševním onemocněním a na propagaci dobrovolnictví. V současné době již máme zpětnou vazbu v podobě několika zájemců o dobrovolnictví z řad studentů. Pro uživatele našich služeb, jejich rodinné příslušníky a dobrovolníky jsme zorganizovali výlet do Jičína a zúčastnili se zde právě probíhající akce – Jičín, město pohádek. Velkou akcí bylo pravidelné setkání osob se zdravotním postižením na Geofondu s pohádkově zaměřeným programem: muzikoterapie, poznávání masek, zkoušení pohádkových paruk, jízda kočárem, stanoviště s plněním různých úkolů, opékání špekáčků. Program doprovázela živá hudba. Na akci přijelo 82 osob se zdravotním postižením, každý si na rozloučenou odvážel balíček s dárky od našich sponzorů.

 

Pelhřimov

Týdny jsme zahájili tradičním bowlingovým turnajem, kterého se zúčastnilo 12 družstev složených ze zaměstnanců naší organizace, uživatelů služeb, sponzorů, zástupců města a dobrovolníků. Připravili jsme výstavu chráněných dílen, návštěvníci si mohli výrobky nejen prohlédnout, ale i koupit. Za názvem Fokusácká šlápota se skrývalo putování po historii města Pelhřimova, se kterou zájemce seznámil místostarosta města Bc. Pavel Pípal. Prohlédli si historické památky a získali zajímavé informace o městě i širokém okolí. Přes 500 dětí z místních i přespolních mateřských a základních škol shlédlo pohádkové představení Čertova zkouška sehrané v městském divadle ochotnickým divadelním spolkem HRALOUS. Veřejnosti byla určena akce Tvořivá dílna. Zájemci se seznámili s výrobním programem šicí a sociálně terapeutické dílny a sami si vyzkoušeli některé techniky, jako je výroba mýdel a svíček, vypalování do dřeva, malování na sklo, výroba košíčků z pedigu, malování prostírání, šití suvenýrů a enkaustika - technika malování horkým voskem. Zúčastnili jsme se i společné akce všech středisek Setkání zdravotně postižených na Geofondu v Chotěboři. Letošní novinkou byla Beseda pod pergolou – edukační setkání s uživateli služeb a jejich rodinami. Primářka z Psychiatrické léčebny Jihlava MUDr. Dagmar Dvořáková hovořila o vzniku, příčinách, léčbě, medikaci a významu psychosociální rehabilitace u lidí s psychotickým onemocněním. Přednáška na téma Čarodějnické procesy očima umělce byla určena dobrovolníkům, našim uživatelům a široké veřejnosti. Přednášela Mgr. Zuzana Haraštová, která vystudovala v Olomouci bohemistiku a historii, hlavním tématem byl vznik románu Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice včetně jeho zapomenutého pokračování a problematika severomoravských čarodějnických procesů. Návštěvníci si mohli prohlédnout i výstavu k 10. výročí Dobrovolnického centra v Pelhřimově. Letošní Týdny jsme jako každoročně zakončili koncertem - tentokrát Jana Spáleného a skupiny ASPM v Music baru Sklep.

 

Hlinsko

Týdny zahájila starostka města Hlinska PhDr. Magda Křivanová na úvod Koncertu pro duševní zdraví. Zaplněné klubové prostory restaurace Rychtář tleskaly kapelám Jazzibaba, Saxer a U2 Bono Revival. Z výborných ohlasů usuzujeme, že se podařilo sladit vhodné prostory a muziku tak, že si Koncert pro duševní zdraví našel své stálé místo u posluchačů. Tradicí se stává i společný výlet klientů a příznivců Fokusu s žáky páté třídy ZŠ Ležáků. Letos vyrazili do Nasavrk. Hlavním cílem byla expozice Po stopách Keltů v místním zámku. Dále se vydali po Keltské stezce Železnými horami a navštívili včelařské učiliště a výstavu „Plody a barvy podzimu“. Hlavním cílem Týdnů je informovat veřejnost o problematice duševně nemocných, mentální hygieně jako prevenci duševních onemocnění i o aktivitách organizací působících v sociálně zdravotní oblasti a přispět tak ke zlepšení postoje k duševně nemocným a větší toleranci společnosti. Dobře tyto cíle naplňují přednášky pro střední a základní školy (Gymnázium Hlinsko, Chotěboř, ZŠ Ležáků Hlinsko, ZŠ Krucemburk). Zajímavé jsou vždy reakce posluchačů; letos nás například zaujal žák sedmé třídy, který sám dokázal vysvětlit rozdíl mezi duševním a mentálním postižením, nebo student jedné střední školy, který vyjádřil překvapení nad lektorskými a profesními dovednostmi přednášejících. Nečekaně, ale úsměvně se ukázalo, že přednášky mohou bořit také mýty i o sociálních pracovnících. Vzhledem k probíhajícímu Evropskému roku aktivního stárnutí proběhla na toto téma také beseda v Klubu seniorů Hlinsko.

 

Letošní Týdny pro duševní zdraví jsou za námi, věříme, že jsme veřejnost nechali zase o kousek více nahlédnout do světa lidí s duševním onemocněním a že jsme všem účastníkům připravili příjemné chvíle duševní pohody. 

 

A pro zájemce ještě trochu teorie - osvěty:
Cílem této celostátní kampaně je bořit mýty o lidech s duševními problémy, informovat o činnosti organizací, které jim pomáhají, a také přispět k duševní pohodě nás všech.

Týdny pro duševní zdraví nejsou pouze záležitostí České republiky. Podobné kampaně probíhají téměř po celém světě v období kolem 10. října, který byl vyhlášen Světovým dnem pro duševní zdraví. Jeho letošním tématem je prokázaná souvislost mezi ekonomickou krizí a zvýšeným výskytem depresí.

Ministerstvo zdravotnictví ČR slibuje převratné změny v uspořádání psychiatrické péče, doufejme, že tyto změny opravdu povedou k rozvoji komunitních služeb pro osoby s duševním onemocněním.

Problematika duševního zdraví je skutečně závažná a bohužel stále opomíjená. Denně slyšíme ve zpravodajství informace o dopravních nehodách, jsme upozorňováni na rizika související s automobilovou dopravou. Málokdo už ví, že v důsledku sebevraždy zemře v ČR ročně více než dvojnásobné množství lidí než při autohaváriích (v roce 2011 to bylo 1 502 : 707). Zatímco smrtelných dopravních nehod na silnicích v ČR i celé Evropě ubývá, počet sebevražd v souvislosti s ekonomickou krizí roste. Duševnímu zdraví je třeba věnovat celospolečenskou pozornost a na problémy více upozorňovat. Ale následovat musí i konkrétní opatření: smysluplná reforma psychiatrické péče, potřebné finanční prostředky na komunitní služby, účinné preventivní programy a destigmatizační kampaně.

Ve všech regionech, kde má FOKUS Vysočina svá střediska-H. Brod, Pelhřimov, Chotěboř, Hlinsko, mohla i letos laická a odborná veřejnost vybírat z bohaté nabídky kulturních a osvětových akcí, připravili jsme také výstavu k výročí 20 let existence FOKUSu Vysočina, která byla umístěna v prostorách Krajského úřadu Kraje Vysočina v období od 11. 9. do 10. 10. 2012. Výstava byla slavnostně zahájena vernisáží dne 11. 9. od 14 hodin. V rámci vernisáže i následných dní jsme prezentovali prostřednictvím 15 velkých posterů historii FOKUSU Vysočina a zároveň jsme představili služby naší organizace. Záměrně jsme zvolili i jiný než popisný formát prezentace. Chtěli jsme veřejnosti přiblížit naši činnost prostřednictvím fotografie, protože jsme přesvědčeni, že je více expresivní než slovní popis a zároveň dokáže vyvolat v lidech mnohem silnější emoce. Snažíme se tak ukázat problematiku duševního zdraví a onemocnění i z jiného pohledu, než je obvyklé.  Uspořádání výstavy  podpořil Kraj Vysočina finančně, zapůjčením prostor a občerstvením na úvodní vernisáži.

Zároveň jsme vydali sborník příspěvků uživatelů našich služeb. Pro velkou většinu z nich je to první pokus zveřejnění jejich vlastní tvorby, která jim pomáhá zmírňovat projevy jejich nemoci. Věříme, že pro řadu lidí bude Sborník zajímavým čtením a navodí další otázky ohledně vnímání lidí s duševním onemocněním.
Sborník nalezenete zde Nedělní příloha 20 let FOKUSu Vysočina

Téma duševního onemocnění je jistě vážné téma, ale lze se na něj podívat také s nadhledem a trochou nadsázky, aby se lépe zviditelnilo a pomohlo tak k odstraňování stále přetrvávajících předsudků vůči duševně nemocným lidem. Nechali jsme proto vyrobit balení ,,léčivého přípravku MULTI – FOKUS, které obsahuje 20tabLET pro samostatnost a sebedůvěru každého z nás“. Účinnou látkou přípravku je ,,porozumění a respekt k situaci lidí s duševním onemocněním“.

Připomínku 20 let od vzniku FOKUSu Vysočina jako samostatné organizace chceme využít především jako poděkování všem těm, kteří nás morálně, finančně i věcně podporovali, drželi nám palce a věřili nám.

Týdny pro duševní zdraví 2012

22_den_otevrenych_dveri_2.JPG
22_havlickuv_brod.jpg
22_havlickuv_brod2.jpg
22_havlickuv_brod3.jpg
22_havlickuv_brod4.jpg
22_PE_Beseda_pod_pergolou_edukacni_setkani.JPG
22_PE_STD_Tvoriva_dilna.JPG
22_Tady_neziskovky,_vitejte!1.JPG
22_Tady_neziskovky,_vitejte!2.JPG
22_Tady_neziskovky,_vitejte_Jan_Potmesil.JPG
22_TDZ_12_HL_koncert2.JPG
22_TDZ_CH_prodejni_vystava.JPG
22_TDZ_CH_setkani_geofond.JPG
22_TDZ_CH_setkani_geofond2.JPG
22_TDZ_CH_setkani_geofond3.JPG
22_TDZ_CH_vylet_Jicin.JPG
22_TDZ_CH_vylet_Jicin1.JPG
22_TDZ_CH_vylet_Jicin2.JPG
22_TDZ_CH_zahajeni.JPG
22_TDZ_HB_divadlo_Chatra.jpg
22_TDZ_HB_divadlo_Chatra2.jpg
22_TDZ_HB_divadlo_Chatra3.jpg
22_TDZ_HB_divadlo_Chatra7.jpg
22_TDZ_HB_prodej_chranene_dilny.jpg
22_TDZ_HB_prodej_chranene_dilny1.jpg
22_TDZ_HB_prodej4.jpg
22_TDZ_HB_skoly_prednasky.jpg
22_TDZ_HB_zahajeni_web.jpg
22_TDZ_PE_bowling.JPG
22_TDZ_PE_edukacni_setkani.JPG
22_TDZ_PE_fokusacka_slapota.JPG
22_TDZ_PE_fokusacka_slapota2.JPG
22_TDZ_PE_prodej_chranene_dilny.JPG
22_TDZ12_HL_koncert.JPG
22_TDZ12_HL_koncert1.JPG
22_TDZ12_HL_koncert3.JPG
22_TDZ2012_prednaska_gymnazium_chotebor.JPG

Soubory ke stažení

Název Datum Velikost Staženo
22_Fokus_plakat_A3_20let.pdf 28.11.2021 15:35 4,19 MB 1001x
22_FV_20let_casova_osa.pdf 28.11.2021 15:35 2,13 MB 1006x
22_TDZ12_CH_program.pdf 28.11.2021 15:36 6,68 MB 984x
22_TDZ12_HB_Izer_Vankova.pdf 28.11.2021 15:35 2,44 MB 1020x
22_TDZ12_HB_program.pdf 28.11.2021 15:35 6,68 MB 948x
22_TDZ12_HL_koncert.pdf 28.11.2021 15:35 3,05 MB 1020x
22_TDZ12_HL_program.pdf 28.11.2021 15:35 6,80 MB 1062x
22_TDZ12_PE_koncert.pdf 28.11.2021 15:36 2,44 MB 1183x
22_TDZ12_PE_program.pdf 28.11.2021 15:36 6,77 MB 1037x
22_vernisaz_20let_pozvanka.pdf 28.11.2021 15:36 775 kB 923x

Klikni na mapku a najdi nejbližší pomoc

Třebíč Jihlava Žďár n/S Pelhřimov Havlíčkův Brod Hlinsko

facebook
 

 

© 2024 FOKUS Vysočina | Administrace | Cookies

Web: Crespo | Design: TNK