273_fokus_zaklad.jpg

čtvrtek, 20. prosince 2018

V nedávných týdnech a měsících jsme mohli velmi často a podrobně v mediích sledovat případ onemocnění syna premiéra Andreje Babiše a jeho propojení s diskutovanou kauzou Čapí hnízdo.  A jak se na celé dění díváme my?

Předesíláme, že nechceme nijak komentovat konkrétní případ, ale vnímáme jako svou povinnost poukázat na znepokojující vyjádření čelních představitelů našeho státu, která mohou vést k nebezpečnému zobecňování.  Celá tato záležitost totiž může výrazně ovlivnit pohled veřejnosti na lidi s duševním onemocněním, na jejich práva i na péči, kterou jim je třeba poskytovat.

 Člověk s duševním onemocněním (pokud není soudem omezen k právním úkonům) má právo řídit firmu, plně vykonávat důležité pozice i funkce. Je schopen vypovídat před soudem či poskytovat policii potřebné informace, zkrátka může konat tak, jako každý jiný člověk. Je i přes své onemocnění odpovědný za své činy a ani není možné ho omezovat na jeho právech. 

 Řada lidí mezi námi trpí různými nemocemi. Depresí, diabetem, rakovinou a mnohými dalšími, které působí bolest, strádání a omezení v běžném životě. Přesto přece nikdo z nás neuvažuje o tom, že takto nemocní nebudou moci až do konce svého života smysluplně žít ve své rodině, se svými přáteli a blízkými. Neuvažujeme o tom, že je nutné je izolovat, dokud se zcela nevyléčí.  Naopak víme, že potřebují naši podporu, důvěru a naději, že dokáží žít i se svou nemocí a nebudou za to ještě více stigmatizováni či odstrkováni.

 A tak je to i s lidmi s duševním onemocněním. Pomocí v jejich úspěšné léčbě rozhodně není izolace, omezování práv či zříkání se odpovědnosti. A právě tak mohou některá vyjádření politiků v diskutované kauze působit.  Pomocí je důvěra, pocit bezpečí, přístup k profesionální sociální a zdravotní péči i pochopení odborné i laické veřejnosti.

  Neradi bychom, aby celá kauza směřovala k větší izolovanosti lidí s duševním onemocněním nebo jejich stigmatizaci.  

To by byl velmi špatný konec celého případu.

Klikni na mapku a najdi nejbližší pomoc

Třebíč Jihlava Žďár n/S Pelhřimov Havlíčkův Brod Hlinsko

 

facebook
 

 

 

Naši dárci

Přihlášení k odebírání newsletteru

Jméno
Příjmení
E-mail

© 2020 FOKUS Vysočina Administrace

Web: Crespo | Design: TNK